در رقابت مرمر با  کوارتز برتری با کدام است؟
طراحی داخلی

در رقابت مرمر با کوارتز برتری با کدام است؟

یکی از بحث برانگیزترین مباحث در طراحی خانه و آشپزخانه این است: چه سنگی جایگزین گرانیت خواهد شد؟ سنگ مرمر یا کوارتز؟

اگرچه متخصصان مختلف نظرات گوناگونی برای برتری کوارتز نسبت به مرمر یا بالعکس دارند اما  پاسخ صادقانه به صاحبان ملک و خانه دارها این است که "ملاک برتری هرکدام بر دیگری  بر اساس ترجیحات و اولویت هایی است که شما در ذهن خود دارید" در واقع شما هستید که با توجه به ویژگی های هرکدام و سنجیدن نیازها باید تصمیم بگیرید که مناسب ترین گزینه کدام است. ظاهر، دوام، نگهداری و هزیه کلی  4 ویژگی مهم و از اولویت هایی است که غالباً سبب ایجاد سردرگمی و چالش در تصمیم گیری  افراد می شود.

 

 

مرمر

 

کوارتز

  

ظاهر:

 

مرمر

کوارتز

نیمی از سنگ مرمر جهان در 4 کشور ایتالیا، چین، اسپانیا و هند یافت می شود. این سنگ غالبا در رنگ های روشن دیده شده و مرمر خالص به رنگ سفید درخشان است که در  carrar ایتالیا معروف ترین و بهترین نوع آن یافت می شود.   از معروف ترین  آثار ساخته شده از سنگ مرمر خالص،  می توان به مجسمه های شاهکار michelangel(میکل آنژ) ا. شاره کرد. سنگ مرمر چنانچه به همراه ناخاصی باشد به رنگ های خاکستری، صورتی، قهوه ای، سبز، زرد یا آبی کمرنگ دیده می شود و سنگ مرمری که قیر آن زیاد باشد به رنگ سیاه دیده خواهد شد.به گفته MSI Surfaces، هر قطعه از سنگ مرمر در نوع خود بی نظیر است و به دلیل ویژگی های منحصر به فردش برای میز آشپزخانه بهترین انتخاب است.

معادن کوارتز در ایالات متحده، انگلستان، برزیل و لهستان و فلات موزامبیک یافت می شود. ماسه ها به هم فشرده می شوند و تحت فشار ذوب شده و متبلور می شوندبه همین علت هنگامی که شما به سطح آن بنگرید بافتی ماسه ای شکل خواهید دید که مثل شیشه می درخشد. از نظر طراحی و رنگ طرحی یکنواخت دارند اما رنگ غالب آنها سفید و خاکستری است اما شما ممکن است آن را به رنگ های دیگر مثل قرمز یا صورتی، زرد، ابی و یا نارنجی مشاهده کنید.

 

دوام:

 

 

مرمر

 

 

کوارتز


مرمر و کوارتز هر دو دوام خوبی دارند هرچند استحکام و پایداری کوارتز محبوبیت آن را بیشتر می کند که کاربری های گسترده ای برای آن در نظر گرفته می شود از جاده و راه آهن گرفته تا  کاشی، کف سازی خانه ها ، پله ها و پیشخوان آشپزخانه و دیوارهای تزئینی اما بنا به گفته شرکت Polycor هرنوع نور مستقیم خورشید یا اشعه ماوراء بنفش زیاد  باعث تغییر رنگ جبران ناپذیر در کوارتز می شود. مرمر اما سنگی با دوام است هرچند هردو میتوانند دچار آسیب جزئی  و لب پریدگی شوند اما برای استفاده روزمره شکنده و ناکارامد نیستند.

 

نگهداری:

 مرمر

 

کوارتز


مرمر سنگی طبیعی به نگهداری و مراقبت بیشتری نیاز دارد. بودن آب روی میزی از جنس سنگ مرمر می تواند باعث تغییر رنگ و ایجاد لکه شود. اما در صورت استفاده از کوارتز، اطمینان حاصل کنید که هیچ تابه یا قابلمه داغی را روی پیشخوان قرار ندهید چرا که با انجام این کارآن را نابود خواهید کرد. با این حال، از نظر نگهداری کلی، کوارتز برای افرادی که سبک زندگی شلوغی را می پسندند مناسب‌تر و ساده‌تر است.

 

قیمت:

مرمر 

 

کوارتز


سنگ مرمر معمولاً گرانتر از کوارتز است.  MSI Surfaces توضیح می‌دهد اگرچه هر متر مربع از سنگ مرمر کمی گران‌تر از کوارتز است، اما در هنگام طراحی کل یک اتاق، قیمت تمام شده کار بسیار بیشتر خواهد بود. با وجود افزایش قیمت ساخت برای مالک خانه اما سنگ مرمر به ارزش یک خانه اضافه خواهد کرد، بنابراین می تواند  در درازمدت برای برخی از صاحبان خانه و طراحان ارزشمند باشد.

در جدول زیر ویژگی های هر یک از دو سنگ مرمر و کوارتز به صورت مقایسه ای آورده شده است.

                                               مرمر                                                                                          کوارتز 

ظاهر                               • در رنگ‌های گوناگون                                                             • یکنواخت در طراحی و رنگ              

                                       • سنگ طبیعی و نه ساخته شده توسط انسان                          • مصنوعی، اما شباهت زیاد با سنگ طبیعی

دوام                               • تغیر رنگ یا لکه‌دار شدن آسان                                            • تغییر رنگ جبران ناپذیر با تابش  مستقیم نورخورشید یا اشعه ماوراء بنفش 

                                       • به طور کلی، با دوام و قابل اطمینان                                     • به طور کلی، با دوام و قابل اطمینان

نگهداری                         • تغییر رنگ یا ایجاد لکه با حضور آب                                      • سوخته شدن در صورت قرار دادن تابه                                                                                                              یا قابلمه های داغ بر روی آن 

                                       • به طور کلی، نیاز به نگهداری بیشتر                                     • به طور کلی، نیاز به نگهداری کمتر

قیمت                              • هزینه بیشتر                                                                      • هزینه کمتر