کریستوفر گای، روح هنر و مد در کالبد فرهنگ
لوکس ترین

کریستوفر گای، روح هنر و مد در کالبد فرهنگ

زیبایی قابل تحسین اثار کریستوفر شاید به نظر خودش زرق و برق های دهه 1920 و 30 میلادی است و او احتمالا باید در آن زمان متولد می شد، اما می توان صراحتا اعتراف کرد که او فراتر از زمان حرکت می کند.

صد سال از تاسیس رستوران معروف flagship می گذشت. Flagship شکوه سابقش را از دست داده بود و ظاهر خسته کننده و کسل کننده آن نیاز خود به طرحی بی نظیر را فریاد میزد. بنابراین صاحبین flagship تصمیم به استخدام طراح مبلمان گرفتند طرحی که توسط این طراح  ارائه شد پایبند به ظرافت آثار هنری سال ۱۹۲۰ ، مبل هایی مخمل به سبک ارت دکو که بینندگان را به یاد طرح های مد و فشن  Coco Chanel می انداخت. ، این طراح کسی نبود جز کریستوفر گای هریسون

 

سال تاسیس: ۲۰۰۵

مالک: Christopher Guy Harrison

مکان: جاوا- کشور اندونزی

قیمت: از ۱,۳۵۰ پوند تا  ۲۳,۰۰۰ پوند

وبسایت کمپانی: www.christopherguy.com

 

پست مرتبط: ترزانی، شکوه روشنایی در مجسمه هایی از فلورانس

 
 

 

 

طی ۲۰ سال گذشته ، کریستوفر گای هریسون در بسیاری از پروژه های هیجان انگیز در سراسر جهان ، خلق و خوی مدرن و با ارزش های کلاسیک را ایجاد کرده است ، بازآفرینی او از رستوران Georgian در Harrods  لندن گرفته تا فیلم های جیمز باند معروف و یا طراحی  تندیس “Holly” - جایزه زیبایی هالیوود- که به بریتنی اسپرز اهدا شد، همگی ویترینی ایده آل برای زیبایی کرستوفر گای است که فراتر از زیبایی حرکت می کنند.

 

هریسون با الهام از پیچیدگی ها و ظرافت و زیبایی ارت دکو هنر دهه ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ در واقع تلفیقی از مدرنیته و کلاسیک را در طراحی داخلی ارئه می کند. دیدگاه انتقادی  او به صنعت لوکس و دنیای اطراف سبب شده  از هر آنچه قابل تحسین است الهام بگیرد، و به عنصر طراحی تبدیل  کند و این پایه و اساس CG است . در واقع این به بخش جدایی ناپذیر هر محصول و DNA آن تبدیل شده است به طوری که از هر جای جهان به راحتی قابل شناسایی است.

 

 

Christopher Guy Harrison  سال ۱۹۶۰ میلادی در انگلستان متولد شد. در کشورهای فرانسه و اسپانیا بزرگ شد. تحصیلاتش را در ۱۶ سالگی رها کرد. طراحی خانه ای به همراه پدر و مادرش در ۱۶ سالگی در روستایی نزدیک کن فرانسه ذوق طراحی را در او برانگیخت. او می گوید: شیوه زندگی مسحور کننده ریورا که  به شکل بی نظیری فراتر از زیبایی بود. این تجربه اشتیاق مرا نسبت به کار طراحان و هنرمندان فرانسوی اوایل قرن بیستم بر انگیخت و مرا شیفته طراحی کرد.

در سال ۱۹۹۳ او Harrison & Gil.  را شکل داد و سپس این مجموعه  با ارائه مجموعه ای کامل از مبلمان لوکس در سال ۲۰۰۵ گسترش یافت .این طراح مبلمان لوکس بنیانگذار اصلی برند بین المللی کریستوفر گای است.

 

پست مرتبط: برج امریت، زندگی آگاهانه با فلسفه شرقی

 

 

 

 

او در باره ایده اولیه وشروع فعالیتش میگوید:

در سال  ۱۹۹۳ در پی سقوط شدید املاک در انگلستان در پی ماجراجویی عجیب و ناشناخته وارد جاوا شدم. در ان زمان دوستی در انگلستان داشتم که مبلمانی از اندونزی را وارد می کرد و من از سطح کیفیت آن شگفت زده شده بودم. در مادرید اسپانیا با همان دوستم ملاقاتی داشتم و ایده ورود به تجارت مبلمان از آنجا شکل گرفت. او در حال بازدید از نمایشگاهی در اسپانیا بود و از من پرسید می توانم به عنوان مترجم همراهش باشم؟ من در آنجا آینه هایی زیبا از یک شرکت ایتالیایی را دیدم که ایده ساخت فریم آینه را به من داد. در بعدازظهر همان روز تصمیم گرفتم بهترین فریم های آینه در دنیا را بسازم! هرچند جوان ساده لوحی بودم که فقط ۲۰ هزار دلار داشت و هیچ وقت فرایند تولید یک مبلمان را تجربه نکرده بود و سفری هم به آسیا نداشت.

 

 

 

در ابتدا با طیف گسترده ای از اینه های تزئینی شناخته شد اما پس از ان اما  همه تولیدات این کمپانی شامل لوازم داخلی ، صندلی ها ، میزهای ناهار خوری ، مبل ها ، هدست و مبلمان اداری توانست قلب ها را در سراسر جهان تسخیر کند. در سال ۲۰۱۷ ، کریستوفر گای با تولید فرش نوریسون همکاری کرد تا خط جدیدی از فرشهای لوکس را وارد بازار کند. او دلیل ورودش به طراحی فرش را اینگونه توضیح می دهد:

 وقتی به طرح هایم نگاه میکنم حس میکنم چیزی کم است! سنگ مرمر، چوب، همیشه حس میکردم این ظاهر زمخت و خشنی که متریال به تصویر می کشد باید جایی از بین برود، نرم و قابل انعطاف شود. تصور کنید یک میز ناهارخوری، یک تخت روی زمین براق! مخلوطی از سنگ و چوب. عنصری از دست رفته و این عنصر ایده آل با لمس کردن درک می شود.

 

 

دوست دارید برای چای بعدازظهرتان به کجا بروید؟

نگاه کریستوفر به طرح هایش نگاه متفاوتی است. ایده اولیه طراحی با طرح یک سوال آغاز می شود. دوست دارید برای چای بعدازظهرتان به کجا بروید؟ برای ما شاید پاسخ این سوال کافه ای دنج، تراس رو به باغچه احتمالا در هوایی بارانی باشد اما برای کریستوفر پاسخ این سوال طرح های شگفت انگیزش برای رستوران Georgian بود. یا این سوال که چرا صندلی میز ناهارخوری را نباید از پشت طراحی کنیم؟ پاسخ به این سوال تصویری بود که در ذهن کریستوفر نقش بست، ویوین لی در فیلم برباد رفته! شما به راحتی می توانید طرح امضای Chris-X را در صندلی هایی با کمر باریک و پایه هایی که به حالت ایکس قرار گرفته اند ببنید.

 

 

من ایده هایم را به عنوان مد ترجمه می کنم.

او طی سفرهایی که به نقاط مختلف دنیا داشته همواره سعی کرده که با فرهنگ های مختلفی انس بگیرد در حقیقت آنها را زندگی کرده است به همین دلیل است که زندگی هنری خود را مدیون زنده نگه داشتن هنرهای دستی که ریشه فرهنگی دارند می داند. مبلمانی مجلل و شیک با رنگ های تیره، خطوط منحنی یادآور ظرافت های زنانه ، روح اغواگر و زیبای Chanel ، Balenciaga و Dior را نشان می دهند که جسم سخت و محکم را رام می کند.

 

پست مرتبط: طراحی ویلایی برای سه نسل

 
 

 

مجموعه Mademoiselle توسط کریستوفر گای با الهام از مد Coco Chanel ساخته شده است.

 

چیزی که ما در جهان امروز شاهد آن هستیم تولیدات انبوه است و معدود برندهایی در جهان وجود دارد که هنرمندانه برای ارائه محصولی برجسته و درجه یک تلاش کنند. هر انچه که طراحی و ساخته می شود ساخته دست صنعتگرانی است که که صنایع دستی آنها از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است. کارگاهی که در سال ۱۹۹۹ در منطقه ای ۲۰ هکتاری در تپه های سرسبز در جاوا اندونزی طراحی و ساخته شد که برخلاف هر کارگاه اموزشی در جهان است. حایی که دستاوردهای او و ۱۴۰۰ نفر از بهترین صنعتگران جهان به بازار ارائه می شود او با به کار گیری این کارکنان متخصص، طراحی های زیبا  ، کیفیت ، انتخاب پارچه های سفارشی و عالی است که محصولات نهایی از بهترین کیفیت برخوردار است.

 

 

 

جوایز

انجمن طراحی داخلی انگلیس در سال ۲۰۰۴جایزه طراحی برجسته را به کریستوفر گای را اعطا کرد. مرکز بازار جهانی و مرکز طراحی لاس وگاس ، کریستوفر گای را به عنوان نماد طراحی ۲۰۱۱ در تاریخ ۲۷ ژانویه ۲۰۱۱ به رسمیت شناختند. جایزه Design Icon افسانه های طراحی مدرن  نیز به کریستوفر گای اهدا شده است.. دریافت کنندگان Icon Design Past شامل خوان مونتویا ، ویسنته گرگ ، راجر توماس ، ولادیمیر کاگان و لری لاسلو هستند. وی در ماه می ۲۰۱۴ دکترای افتخاری از کالج هنر و طراحی اوتیس دریافت کرد.

 

همکاری ها:

 

هرچه او را بیشتر تحسین می کنند ، در طرح هایش فراتر می رود. مبلمان او زیبایی بی انتها و ظرافت را با هم تداعی می کند که سبب شده مخاطبانی کم نظیر در سراسر جهان جذب طرح هایش شوند. جذابیت شیک محصولات باعث شده است که چه در هتل های بزرگ و چه در مجموعه های فیلم های هالیوود ، نقش داشته باشد. طرح های بی انتها و ظریف کریستوفر گای به عنوان مبلمان تزئینی افسانه ای در جهان همواره تحسین برانگیز است.

در اثار CG که یک سبک کامل زندگی است و مجموعه ای از مبلمان لوکس میتوان ریشه فلسفه وی را  نظاره کرد: "صرف نظر از اینکه هر طراحی که به سبک مدرن یا کلاسیک گرایش داشته باشد ، این مهم است که ظرافت در ان نهادینه شده باشد".