کریستن موری و اهمیت استفاده مجدد در معماری
معماری

کریستن موری و اهمیت استفاده مجدد در معماری

برقرای تعادل بین فرم و چیزی که در ذهن است تبحر کریسن موری است، معمار و طراحی باهوش و شگفت جهانی که تا کنون جوایز بسیاری را کسب کرده است.

کریستن موری با شرکت اولسون کوندیگ که در سیاتل مستقر است و برنده جوایز متعددی است، همکاری می کند . همکاری آنها تاکنون سبب شده تا یکی از برگزیدگان مجله معماری AD100 و یکی از 10 شرکت برتر معماری شوند . او  با تأکید بر ادغام کارهای قدیمی و جدید ، علاقه خاصی به طراحی مسکن های چندخانواری و پروژه های چندمنظوره دارد. کیرستن موری موفق به دریافت جایزه Blueprint به عنوان بهترین طراحی داخلی برای مرکز اداری یک شرکت رسانه ای و جایزه مریت از Washington’s Civic Design Awards  برای گالری های Haub موزه هنر Tacoma شده است.

 

 

رسالت خود را چگونه تعریف می کنید؟

من به رسالت اعتقادی ندارم، اما همیشه به این معتقد بوده ام که انسان ها در فضاهایی که به خوبی طراحی شده اند شادتر و موثرتر خواهند بود و ارتباط  و فعالیت جمعی آنها  نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. هدف من در طراحی این است که فضاهای قابل تبدیل را دوباره طراحی کنم، فضاهای کار و زندگی روزمره انسانها باید تقویت شود. بنابراین فکر می کنم طراحی هستم که به تغییر کاربری ساختمان ها متمرکز شده است.

 

 

چه چیزی باعث شد تا شما معمار شوید؟

درتاثیر فضا بر ذهن انسانها موضوعی بود که در جوانی درباره آن تجربه و اطلاعات زیادی کسب کردم. از تجربه های لذت بخش  دوران کودکی من که کودکی درونگرا هم بودم، این بود که سعی میکردم فضایی که در آن زندگی میکنم را کشف کنم، فضاهای زیر پله و مکان های دیگر خانه! بعد از جدایی والدینم، من به همراه مادرم در خانه های چند خانواری در کلرودو زندگی کردیم، خانه هایی که هرچند زندگی در آنجا متفاوت بود اما حس میکردم در جتماع قوی تری حضور دارم، بنابراین تعامل فضاها و معاشرت انقدر برایم جذاب بود که مطالعاتم تحت تاثیر مفهوم طراحی و علوم اجتماعی شکل گرفت.

 

 

شما معمولاً توسط همسالان خود اینگونه توصیف می شوید که از بینش اسکاندیناوی و همچنین مدرنیسم الهام می گیرید. این تأثیرات از کجا آمده است؟

در سال 1880 اجداد من از سوئد به ایالت متحده مهاجرت کردند. من در سیاتل کار می کنم و مسئله نور در بین کشورهای اسکاندیناووی و اینجا مفاهیم و شباهت های یکسانی به هم دارند. طبیعی است که عبور نور و ایجاد بازشو و آرامشی که به شما هدیه می کند از دغدغه های من در طراحی یک خانه باشند.

 

 

به کدامیک از پروژه های مسکونی که کار کرده اید ، بیشتر علاقه دارید؟

ما خانه ای روستایی در جزیره سن خان در ایالت واشنگتن طراحی کردیم که متعلق به زوجی است که مایل به گذراندن دوران بازنشستگی خود در آن بودند. آنها به دنبال فضایی مدرن و ساده و در عین حال دارای نشانه هایی از معماری بومی که تحت تاثیر ساختمان های زراعی آن منطقه است، بودند مانند سقف شیب دار ، فضای داخلی باز ، فضای زیر شیروانی و ارتفاع کلی ساختمان بودند.

آنها می خواستند خانه به اندازه کافی باز باشد تا هنگامی که یکی در طبقه بالا و دیگری پایین است با هم تعامل داشته باشند، که ما یک اتاق نشیمن دو طبقه همراه با یک اتاق زیر شیروانی در بالا برای آنها طراحی کردیم. اینجا خانه ای نبود که آنها بخواهند همه سال در آن ساکن باشند. به همین دلیل به دنبال طرحی برای محافظت از مجموعه هنری خود از شرایط جوی بد بودند. یک کرکره کشویی6 متری در کل نمای غربی ایده ای بود که آن را اجرا کردیم.

 

 

به کدام یک از پروژه های دیگر خود  بیشتر افتخار می کنید؟

من شخصا به پروژه ای در نیویورک که یک شرکت رسانه ای پروژه چالش برانگیزی بود، علاقه زیادی دارم. ترکیبی از قدیم و جدید. در واقع بازسازی یک ساختمان قدیمی سه طبقه بود که باید به فضایی مناسب برای نویسندگان تبدیل می شد که نور زیادی احتیاج داشت و سالنی مهم که شب ها مورد استفاده قرار میگرفت.

مواردی که هنگام مدرن سازی یا تغییر کاربری ساختمانهای قدیمی به آن توجه می کنید چیست؟

احترام به متریال. در سیاتل ، ساختمان هایی که حدود 1950 میلادی ساخته شده اند از الوارهای خارق العاده ای ساخته شده اند. که بسیار سنگین و محکم هستند . این الوارها مخصوص این منطقه هستند و  امروزه دیگر این نوع الوار را پیدا نمی کنید و کسی هم قصد خراب کردن آن ها را ندارد. ما پروژه ای داشتیم که نمای بیرونی آن با الوارهای چوبی شبیه کلبه های روستایی پوشیده شده بود که ستون های چوبی آن پوسته پوسته شده  بودند. ما  تصمیم گرفتیم که الوارهای مفصل بندی شده را برداشته و به جای آنها از چارچوب نازک فولادی استفاده کردیم.  در نیجه فضا از نظر فیزیک و بصری جلوه بهتری پیدا کرد.  الوارهای چوبی هم برای استفاده مجدد در جای دیگر به کارگرفته شدند.

 

 

شیوه زندگی خودتان چگونه است؟

من در خانه ای 100 ساله در محله ای که قبلا روستای ماهیگیری بوده زندگی می کنم. آن جا را بازسازی کردم و اکنون آنجا به آپارتمانی چند خانواری تبدیل شده است. هدف من از طراحی این بود که هنگام ورود به خانه به راحتی ، نور و غذا در دسترس باشند. .برای خودم یک فضای کاملا شخصی در نظر گرفتم که به اتاق نشیمن، ناهار خوری و آشپزخانه باز می شود و در آن می توانم کارهای هنری و چیزهای دیگری که از سفرهایم جمع آوری کرده ام را به نمایش بگذارم. شما اگر خانه من را ببینید اصلا فکر نمی کنید که آنرا طراحی کرده اند اما احتمالا به آن علاقمند می شوید.

 

 

شما اشتیاقی به ایجاد هماهنگی با معماری بومی دارید. چطور این کار را در خانه ساحلی که در ماوی ، هاوایی ساخته اید اعمال کردید؟

زمینی که برای آن طراحی میکردیم، یک زمین شیبدار با یک شیب ملایم بود بنابراین ما طرحی متناسب با آن ارائه کردیم. سه کلبه مرتبط به هم که شامل فضاهایی مانند اتاق خواب، نشیمن و اتاق میهمان بود. دیواره سازه مخلوطی از بتن و خاک کوبیده بود که به راحتی با محیط ترکیب میشد. با الهام از خانه های سنتی هاوایی برای سقف از ورقه های موجدا استفاد کردیم که به تهویه طبیعی هوا هم کمک میکند. پنجره های سرتاسری  کلبه هم کاملا به سمت محوطه مرتفع و منظره استخر و اقیانوس باز می شود. پیاده رویی شبیه به عرشه سنگ فرش شده هم برای ارتباط کلبه ها طراحی کردیم.

 

 

اکنون چه پروژه هایی در دست دارید؟

من در حال حاضر روی یک پروژه مسکونی چند خانواری برای دانشگاهی در ونکوور که در مجاورت کالج است مشغول هستم  ، دهکده هنرمندان در سن دیگو که هم برای زندگی کردن و هم انجام کارهای هنری است و همینطور همزمان در سایت ده هکتاری در محوطه لامبر سابق نیز بر روی یک محله جدید در Wine Countryدر هالدزبرگ کالیفرنیا ، کار میکنیم.

پایداری برای شما چقدر مهم است؟

پایداری شرط لازم است. من در چندین پروژه با استاندارد LEED کار کرده ام و استانداردهایWELL Building ،Living Building Challenge و COTE Top Ten Toolkit  نیز بر روی طرح های ما تاثیر می گذاشتند. مفهوم بنیادین پروژه های اولسون کوندیگ انعطاف پذیری و ماندگاری در طراحی است. ما روی طیف گسترده ای از پروژه های استفاده مجدد انطباقی کار کرده ایم ، که ساختمان های موجود را برای اهداف جدید تغییر شکل می دهند.

 

چه نوع کاری را همچنان علاقه دارید انجام دهید؟

می خواهم روی پروژه های مسکونی ارزان قیمت که در زمینه استفاده مجدد از مواد زائد خلاق هستند ، کار کنم - این نوع استفاده چند منظوره واقعا با علایق من به عنوان یک معمار سر و کار دارد.