شهر oakridge، جاییکه معماری رویای سبز خلق می کند
پروژه های پیشرو

شهر oakridge، جاییکه معماری رویای سبز خلق می کند

تعداد روزهایی که تهران به دلیل مشکلات آلودگی هوا تعطیل شد  آنقدر زیاد است که دیگر این تعطیلی ها عادی شده است. فکر می کنید سکونت در تهران با همین روند آلودگی در چند سال آینده چگونه خواهد بود؟ آیا مشکل تنها به تهران محدود خواهد شد؟ احتمال درگیری شهرهای دیگر چه؟ بیایید آینده را تصور کنیم. در حالی که مردم به دنبال مکانی برای زندگی هستند که هوای پاک برای تنفس داشته باشد. خارج شدن از شهر و رو آوردن به شهر های دیگر برای زندگی راه چاره خواهد بود؟ اگر بخواهیم با همین روند پیش برویم قطعا در آینده نزدیک شاهد فاجعه خواهیم بود.

 

 

زنگ مشکلات اقلیمی به صدا در آمده و بیشتر دولتها در سرتاسر جهان را وادار کرده تا در این رابطه اقداماتی را انجام دهند. ما شاهد ارائه راه حل هایی در این مورد و یا در نظر گرفتن بودجه برای کاهش روند تخریب هستیم. یکی دیگر از راه ها که در حال گسترش در سراسر جهان است ساخت شهرها سبز و هوشمند می باشد.

در سالها اخیر پایداری به بحث مهمی در بسیاری از رشته ها تبدیل شده است. معماری سبز ، که تحت عناوین "معماری پایدار" یا "ساختمان سبز" شناخته می شود ، نظریه ، علم و سبک ساختمانهایی است که مطابق با اصول سازگار با محیط زیست طراحی و ساخته شده اند. در واقع معماری سبز، با به حداقل رساندن تعداد منابع مصرف شده در ساخت و ساز ، استفاده و بهره برداری از ساختمان و همچنین کاهش آسیب های وارد شده به محیط زیست از طریق انتشارگازها ، سعی در کاهش آلودگی و هدر رفتن بی رویه سوخت و اجزای آن دارد. در این ساختمان ها برای طراحی ، ساخت ، بهره برداری و حفظ انرژی ساختمانها ، از آب و مواد جدید استفاده می شود و همچنین از مقدار ضایعات ایجاد شده طی ساختمان سازی که اثرات منفی بر سلامتی و محیط زیست ایجاد می کند کاهش خواهد یافت.

 

خانه مونی- اثر گلن مورکات

 

در حالی که بیشتر ساختمانهای سبز همه این ویژگی ها را ندارند ، بالاترین هدف از معماری سبز اما پایداری کامل است. طراحی ساختمان سبز چالشی برای طراحان است که فراتر از قوانین وضع شده برای بهبود عملکرد کلی ساختمان پیش رفته  و در جهت  به حداقل رساندن تأثیرات زیست محیطی در چرخه گام برداند. به بیان ساده تر ، مردم برای دستیابی به پایداری ، کارهای "سبز" انجام می دهند. برخی از معماری ها ، مانند اثر گلن مورکات به نام  خانه مونی در سال 1984 ، سالهاست که امتحان خود را در رابطه با معماری سبز پس داده است. در حالی که بیشتر ساختمانهای سبز تمام ویژگی های معماری سبز را ندارند اما به صورت کلی یک ساختمان با معماری و طراحی سبز ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سیستم های تهویه طراحی شده برای گرمایش و سرمایش با بازده بالا

روشنایی و وسایل کاربا راندمان بالا (به عنوان مثال ، محصولات ENERGY STAR®)

لوله کشی های ساختمانی که توانایی ذخیره آب را دارند

محوطه سازی با پوشش گیاهی بومی و برنامه ریزی شده برای به حداکثر رساندن بهره وری از انرژی خورشیدی

حداقل آسیب به زیستگاه طبیعی

منابع انرژی تجدید پذیر جایگزین مانند انرژی خورشیدی یا انرژی باد، انرژیِ زمین

مواد غیر مصنوعی و غیر سمی که در داخل و خارج استفاده می شوند

استفاده از متریال های بومی تا حمل و نقل کاهش پیدا کند

استفاده مجدد از ساختمانهای قدیمی تر

استفاده از نجات معماری فراموش شده

استفاده کارآمد از فضا

طراحی به نحوی که استفاده از نور خورشید ، باد و پناهگاه طبیعی  به حداکثر برسد

برداشت آب باران و استفاده مجدد از آبهای شیرین( اب خاکستری)

 

پروژه موفق پروژه ای است که اهداف آن از ابتدا مشخص باشد. چنانچه شما می خواهید تا ابد برای پایداری گام بردارید این باید در گام به گام مراحل طراحی شما احساس شود. یکی از راهکارهای  عدم استفااده از سوخت های فسیلی توجه به انرژِی گرمایی زمین و استفاده از آن در جهت تولید برق و انرژیِ است که چندین سال است در کشورهای توسعه یافته به عنوان راهکاری برای حذف سوخت های فسیلی مورد استفاده قرار میگیرد. این انرژی حرارتی در سنگ و مایعات زیر پوسته زمین وجود دارد. این را می توان از زمین کم عمق تا چندین مایل زیر سطح و حتی دورتر از صخره مذاب بسیار داغ به نام ماگما یافت. اما سوال اینجاست از انرژی گرمایی زمین چگونه استفاده می شود؟

این مخازن زیرزمینی بخار و آب گرم می توانند برای تولید برق یا گرم کردن و خنک کردن ساختمانها به طور مستقیم استفاده شوند. یک سیستم پمپ حرارتی زمین گرمایی می تواند از دمای ثابت 3متر بالایی سطح زمین، برای گرم کردن یک خانه در زمستان بهره ببرد. ضمن اینکه در تابستان می تواند گرمای ساختمان را از آن بگیرد و آن را دوباره به زمین نسبتاً خنک تر منتقل می کند.

آب گرمی که در اعماق زمین وجود دارد می تواند مستقیماً برای گرم کردن خانه ها و دفاتر یا برای رشد گیاهان در گلخانه ها استفاده شود. برخی از ایالات های آمریکا این آب گرم را با لوله کشی در زیر جاده ها و پیاده روها برای ذوب کردن برف ها در زمستان استفاده می کنند.

تولید انرژی توسط انرژی گرمایی زمین به این صورت است که برای تولید برق تولید شده از زمین گرمایی ، چاه هایی ، گاهی اوقات یک مایل (1.6 کیلومتر) عمق یا بیشتر در مخازن زیرزمینی حفر می شوند تا بخار و آب بسیار داغی را برای چرخش توربین هایی که به ژنراتورها متصل می کند داشته باشند. اولین برق تولید شده توسط زمین گرمایی در سال 1904 در Larderello، ایتالیا تولید شد.

انرژی زمین گرمایی در بیش از 20 کشور جهان تولید می شود. ایالات متحده بزرگترین تولید کننده جهان است و بزرگترین توسعه زمین گرمایی در جهان در شمال سانفرانسیسکو در کالیفرنیا است. در ایسلند ، بسیاری از ساختمانها و حتی استخرها با آب گرم زمین گرمایی گرم می شوند. ایسلند حداقل 25 آتشفشان فعال و بسیاری از چشمه ها و آبشارهای گرم دارد.. امروزه 85 تا 90 درصد از انرژی در ایسلند به این طریق تامین می شود درحالی که بزرگترین تولیدکنندگان برق از انرژی زمین گرمایی در حال حاضر در سطح جهان آمریکا، فیلیپین، مکزیک، ایتالیا و ژاپن هستند.

اصول معماری سبز بر پایه احترام به محیط زیست، حفاظت از انرژی، کاهش  استفاده از منابع تجدید پذیر و توجه به استفاده کنندگان استوار شده است. در معماری سبز گیاهان سبز به عنوان تزئینات وارد طراحی می شوند اما این همه مزیت ان نیست . ایجاد سایه، کاهش الودگی صوتی، جذب الودگی هوا و ایجاد هوای پاک منجر می شود، تنظیم دما از جمله فواید استفاده از گیاهان است. در سال 2014 در کانادا بر این اساس اقدام به ساخت شهرکی که تامین انرژی باید از طریق انرژی گرمایی زمین و ابهای خاکستری و پنلهای خورشیدی صورت گیرد.

 

آدرس: ونکوور کانادا

قیمت:   800000 تا 7/5 میلیون دلار

تاریخ اتمام پروژه : 2025

تعداد برجها: 11 برج با تعداد طبقات مختلف

تعداد واحدها: حداکثر 42

معمار: Henriquez Partners

طراح داخلی:  هر بخش پروژه طراح جداگانه ای دارد

 

بنا به درخواست شهردار کانادا  دستور ساخت 11 برج در این منطقه داده شد.طرح آن در سال 2016تصویب شد.این طرح شامل برج و ساختمان هایی با ارتفاع کمتر به عنوان مراکز خرید و فضاهای اداری بود طرح پیشنهادی شامل :

فضای اداری 5000متر مربع؛

فضای خرده فروشی یک میلیون متر مربع؛

پارک عمومی 10 هکتار؛

10000 متر مربع مرکز شهری با یک کتابخانه جدید ، مهد کودک ، مرکز سالمندان و فضای جمعی است.

در واقع طراحان این پروژه معتقدند این یک فرصت جدید برای گرد امدن انسانهایی از چند ملیت و فرهنگ مختلف است که شکل جدیدی از سکونت را مطرح می کند.

 

 

معماران کانادایی Henriquez Partners مجموعه ای از 10 برج را برای توسعه شهر ونکوور کانادا طراحی کرده اند. این برج که برای توسعه Westbank طراحی شده است. شامل کاربری های مختلف تجاری، مسکونی و خرده فروشی با طراحی مدرن است در نظر گرفته شده است که در شمال غربی اقیانوس ارام قرار گرفته است.

این طراحی بر اساس برنامه ای جامع و قوی ارائه شده است شامل یک پارک 9 هکتاری قرار خواهد گرفت که طراحی آن بر عهده PFS Studio می باشد و طراحان داخلی هر برج متفاوت خواهند بود. و طرح توسعه بعدی( redevelopment) آن شامل سه ساختمان میانی برای مصارف تجاری و اداری و همچنین آکادمی هنرهای نمایشی ، کتابخانه ، مرکز بین المللی برای مراقبت از سالمندان ، مرکز نگهداری کودک و مرکز خرید خواهد بود. برنامه توسعه همسایگی به این صورت خواهد بود که انرژی مورد نیاز گرمایش و سرمایش از انرژی گرمایی زمین دریافت می شود. پیش بینی می شود این سیستم که با هدف کاهش گازهای گلخانه ای طراحی شده است بتواند تا 68 درصد از انتشار آن جلوگیری کند. همچنین برای استفاده از انرژِی خورشیدی و آبهای خاکستری نیز برنامه هایی در نظر گرفته شده است.

 

در 7 مارس 2019 طرح های برج 6 و 7 ارائه شد و در ماه فوریه سال 2019 از طرف مدیر پروژه درخواست مجوز برای ساخ برج های 6 و 7م این مجموعه داده شده است. که شامل 32 طبقه برای برج ششم و 17طبقه برای برج 7م می شود. و این مرحله شامل توسعه بخشی از پارک 9 هکتاری نیز می شود.  پیش بینی میشود تکمیل این پروژه در سال 2025 به اتمام برسد.

تصور می شود با زندگی در این مجموعه در واقع شما وارد دنیای جدیدی می شوید. در واقع شهر ارگانیک در مقیاس کوچک است. که حمل و نقل از طریق شمال به دو شهر و از سمت جنوب با فرودگاه صورت می گیرد. زندگی در یکی از پایدارترین مدل های تفرج گاه برون شهری. 

 

 

امکانات رفاهی

 

 

 

9 هکتار فضای سبز این پروژه باعض شده که طراحان برای این پروژه 2 فضای سبز شامل پارک و فضای جمعی در نظر بگیرند.که ایده های متفاوتی برای آنها مطرح شد. اما در نهایت طرح تصویب شده برای هرکدام از فضای سبز به این شرح است:

 

پارک:

مسیر دو و پیاده روی، کشاورزی شهری، off-leash برای سگها.

فضای بازی کودکان همراه با فضایی برای بازی های ابی

فضایی برای اجتماع جوانان

فضاهای جمعی در کنار مرکز شهری activity spaces  around the edge of civic center

امفی تئاتر روباز

فضای سبز شماره 2

در نظر گرفتن مسیرهای مارپیچ برای دویدن و پیاده روی که فضاهایی برای ورزش های تناسب اندام و بازی در کنار آن قرار گرفته اند.

چمن بزرگ برای ورزش های مختلف

فضایی برای فعالیت های گروهی مثل تای چی، یوگا و ورزش های حمعی برای تناسب اندام، پیک نیک و افتاب گرفتن

فضایی برای کنسرت ها، جشن ها و فعالیت های اینچنینی

پارک برای سگ ها

 

 

 

فضاهای تجمعی:

چمن باز برای انواع کاربردهای غیررسمی از جمله یوگا ، افتاب گرفتن ، پیک نیک ، فریزبی یا flying disk و والیبال ساحلی

غذاخوری

غرفه ها و فضاهایی برای کنسرت ها و اجراهای روی چمن

فضاهایی برای بدن سازی در فضای باز

فضا بازی کودکان و بازی ابی

بازی ها از بوکس تا تنیس روی میز

کنسرت ها و اجراهای روی زمین چمن

بدن سازی در فضای باز

این پروژه شامل واحد های تجاری ، اداری نیز می باشد. کتابخانه ، مرکز سالمندان ،مهد کودک 

 

ویژگی واحدها:

 

 

 

تندیس هایی که به شکل محافظ دور برج ها کشیده شده اند و برای ساکنین تراس هایی محصور شده را ایجاد کرده اند و تصورات را از شکل و نمایی که یک برج به بازدیدکنندگان ارائه می دهد را می شکنند و تصویر جدید و حیرت انگیزی ارائه خواهند داد. سه طبقه پارکینگ عمومی نیز برای هر برج در نظر گرفته شده است.

 

 

در این پروژه برای همه ساکنین تمهیداتی در نظر گرفته شده است. مانند سالمندان، کودکان و نوجوان و خانواده. ایجاد مهدکودک، خانه سالمندان از جمله طرح های نابی است که تا کنون در پروژه ای با این عظمت دیده نشده و از انجا که جمعیت جهان رو به پیری است به نظر می رسد توجه به این قشر از جامعه باید بیشتر شود.

 

توضیح طبقات:

این پروژه شامل فضاهای واحدهای مسکونی با ارتفاع و طبقات مختلف است. به طور مثال ساختمان شماره3، 32 طبقه و ساختمان شماره 4 شامل 42 طبقه می باشد.

2000 واحد خرده فروشی

اولویت با سالمندان، خانواده های داری فرزند و معلولان است.10 برج با ارتفاع های متفاوت و حداکثر 44 طبقه.

 

 

 

برج های مسکونی در این پروژه شامل اتاق خواب های یک خوابه، دو خوابه و سه خوابه هستند. اتاق های سه خوابه طبقات بالای هر برج را شامل می شوند. مثلا در برج شماره 4 از طبقات 32 به بالا و در برج  در برج Castiglia ، اتاق های سه خوابه در طبقه 18 و بالاتر به این معنی که برج های 32 طبقه و کمتر از آن شامل واحدهای سه خوابه نیستند. مساحت احدها به این این گونه است:

سه خوابه ها: بین 210 تا 300 مترمربع و شامل 32 واحد سه خوابه  که بین 3 تا 5 میلیون دلار قیمت گذاری شده اند.

دو خوابه ها: بین 165 تا 210 مترمربع  شامل 260 واحد دوخوابه که از 2 میلیون دلار به 4.1 میلیون دلار قیمت دارند

یک خوابه ها: از 1.3 تا 2 میلیون دلار که شامل 212 واحد یک خوابه

قیمت ها با توجه به تعداد اتاق ها و طبقات  و مساحت ها متفاوت است.

3 طبقه پارکینگ زیرزمینی