6 خانه لوکس با الهام از کارهای فرانک لوید رایت
معماری

6 خانه لوکس با الهام از کارهای فرانک لوید رایت

آثار فرانک لوید رایت معمار افسانه ای جهان در سراسر جهان مورد توجه است. معماری الهام بخش که سراسر جهان تحت تاثیر کارهای او قرار گرفته اند.

فرانک لوید رایت مشهورترین معمار قرن بیستم نه تنها آمریکا ، بلکه جهان است . در 20 سالگی با رویای معمار شدن سفرش را آغاز می کند ، هرچند تاریخ میگوید سفرش به شیکاگو بود اما می توان آن را سفری به دنیای معماری دانست. از کار در دفتر لویی سالیوان که از معماران مطرح سبک شیکاگو بود شروع شد و تا پایان عمر 92 ساله اش ادامه داشت. او معمار افسانه سبک ارگانیک است که خواستار آشتی بین طبیعت و ساختمان است. در طراحی ساختمان های مسکونی از سبک مخصوص خود که پرایری است تبعیت می کرد. نکته مهم اما در آثار او به ویژه در طراحی های مدرن و جسورانه رایت  در  موزه گوگنهایم و خانه آبشار که به خوبی  قابل مشاهده است که این است که او در طراحی اثاثیه و فضای داخلی این دو پروژه نیز مهارت بی نظیر از خود را نمایش داده است.

 

هلند

 

این خانه مجلل در نزدیکی آمستردام در محیطی خوش منظر ، ادای احترامی به سبک برجسته فرانک لوید رایت کرده است.

 

 

در روستای Spijk امستردام هلند و در زمین زیبایی که در کنار دریاچه ای مشرف به یک زمین گلف قرار دارد، اقامتگاه منحصر بفرد به سبک پرایری (Prairie)  با طراحی معمار افسانه ای جهان فرانک لوید رایت قرار دارد. دکوراسیون و امکانات این ملک مانند یک هتل شیک شهری است، پارکینگ زیرزمینی با امکان پارک 12تا 14 ماشین، خانه سرایداری، استخر، سالن بدنسازی، سونا و حمام با جاذبه هایی که یک خانه ییلاقی داراست. اقامتگاه اصلی یک ساختمان چندد طبقه است با سازه ای طره ای و سقف های طاق ضربی اما داخل آن با پلان آزاد و پنجره های فراوان که از خصوصیات کارهای رایت است، طراحی شده و ما در متریال به کار برده در  بیرون بنا شاهد استفاده از پالت رنگی از رنگ های گرم هستیم. این ملک شامل 6 پنت هاوس مستقل و جدا با مساحت 600مترمربع است که این مساحت شامل تراس(235 مترمربع) آن که رو به مناظر طبیعی است، نمی باشد. هر پنت هاوس شامل 6 اتاق خواب است.

 

برمودا

 

طراحی میانه قرن این عمارت زیبا در شهر تاکر ، برمودا ، به الهام از کارهای فرانک لوید رایت منتسب است.

 

عمارت شهر تاکر با طراحی سبک مدرن اواسط قرن بیستم منتسب به یکی از پیروان لوید رایت، دارای خاستگاهی جالب توجه است که استراحتگاه خصوصی لرد مارتونمیر، فرماندار پیشین برمودا بوده است. خانه Glebe دارای یک تپه خصوصی با مناظر پانوراما از چهار پهنه آبی ( اقیانوس اطلس، قلعه هاربر، هارینگتون ساند و تالاب ترات) و دو زمین گلف ( باشگاه مید اوشن و باشگاه پوینت تاکر) است. تأثیرات معماری رایت در طراحی فضای داخلی و خارجی، آتریم سنگ فرش ، تیرنمای سقف ها و سبک آسیایی ظاهر می شود. اتاق نشیمن وسیع  دو طبقه ، اتاق ناهار خوری بیضی شکل، آشپزخانه بزرگ پر نور و فضای سبز مخصوص مهمانی، اشاره به گذشته دیپلماتیک خانه دارد. نکات برجسته دیگر این ملک شامل اقامتگاه های بزرگ ( پنج سوئیت، سه اتاق پیشخدمت و دو آپارتمان مهمان) ، یک استخر رو باز، مجموعه استخر با اتاق های تعویض لباس و آشپزخانه است.

 

کالیفرنیا

 

طراحی آزاد مینیمالیستی و تاثیرات آسیایی به کار گرفته شده در این املاک ساحلی با شش اتاق خواب و شش و نیم حمام در منطقه اورنج کانتی کالیفرنیا ، نشان از زیبایی شناسی رایت دارد.

 

خانه Lotus یک ملک خصوصی دو جریبی در آنکلاو است که  در محله  منحصر به فردی در Cota De Caza ایالت Orange County قرار گرفته است. تأثیرات سبک فرانک لوید رایت در نما هایی با سقف های کم ارتفاع و پنجره های قدی از کف تا سقف مشهود است. حیاط جلوی به ورودی خانه که با ستونهای سنگی تعریف شده است منتهی می شود. گالری نمایشی دو طبقه در ورودی دارای پنجره های زیر سقفی است که فضا را غرق در نور طبیعی می کنند. جلوتر به یک اتاق غذاخوری رسمی ، اتاق نشیمن ، دفتر کار ، اتاق ورزش و آشپزخانه عظیم قرار گرفته است . 

 

 

 

بخش خصوصی این ملک نیز شامل یک مجموعه مستر و سوئیت مهمان در طبقه اصلی است که چهار اتاق خواب آن در طبقه فوقانی است. درهای شیشه ای کشویی امکان انتقال بصری یکپارچه از داخل خانه به حیاط را فراهم می کنند ، یک پرستشگاه الهام گرفته از آیین ذن که یک مکتب ژاپنی است،  یک استخر تالابی بزرگ برای شنا ، آبگرم ، پیاده روی چوبی ، حوضچه ماهی کوی و تراسی هیجان انگیز با شومینه از دیگر قسمت های این ملک اند.

 

آیداهو

 

 

 

خانه ای که در یک تپه مشرف به کوه Baldy و چشم اندازهای فوق العاده ای که در سمت غرب  آن قرار گرفته، ساخته شده است. یک اقامتگاه منحصر به فرد در Ketchum ، آیداهو به سبک "کوهستانی" می باشد. هرچند سبک کوهستانی هرگز توسط رایت طراحی و اجرا نشده است اما ادای احترام به فرم های زیبایی شناسی و هندسی مدرن رایت در آن دید. این خانه زیبا بیش از ادغام با افق های دلفریب ، با شیروانی به سبک رایت ، پشت بام ، لبه بام پیشامده و بالکن های محفوظ در داخل کوهستان طراحی و فضای داخلی و صمیمی آن با پالت رنگی گرمی از رنگ های زمین ، سقف های تقویت شده توسط تیر ، کف سنگی با شکوه و شومینه سرتاسری اجرا شده است. استفاده از چوب ، چه در داخل و چه در خارج ، استفاده از چوب ماهون ، تیرهای الواری و راه پله های کنده کاری شده ، یکی دیگر از ویژگی های چشمگیر این ملک است. از دیگر فضاهای این ملک، سالن بزرگ ، اتاق ناهار خوری رسمی شیشه ای ، و آشپزخانه مدرن ، به همراه  فضایی سرگرم کننده در مقیاس بزرگ و همچنین فضای بیرونی دنج و آرام ، با محوطه سازی سرسبز و آبشارهای پله پله طراحی شده اند.

 

کاستاریکا

 

 

این خانه خیره کننده در گواناکاست از خانه آبشار رایت الهام گرفته و خود را به چشم اندازی چشمگیر مبدل کرده است.

 

 

احتمالا دورترین جایی که کمترین احتمال برای حضور اقامتگاهی به سبک رایت را می دهید ، گواناکاست کاستاریکا است که از خانه آبشار مشهور رایت الهام گرفته است. این خانه زیبا نیز برای ایجاد چندین طبقه پنهان ، از یک الگوی خطی پیروی کرده که هم استخر محصور خود و هم ساحل زیبای کارائیب را در آغوش گرفته است ، به گونه ای که ویویی خیره کننده در اتظار شماست. نیازی به پوشانده شدن فضاهای داخلی در اینجا نیست چون به طور کامل در احاطه فضای جذاب و دیدنی اطراف خویش است.

 

هلند

 

این ملک دهه1920 در سال 2001 به عنوان خانه ای در سبک پرایری توسط معمار هلندی Aat van Tilburg بازسازی شد.

 

 

Bloemenoord یک ملک مدرن ییلاقی در 10  جریب در Kennemerland ، یک منطقه ساحلی زیبا در شمال غربی هلند است. خانه مسکونی اصلی و باغ های پارک مانند اطرافش توسط معمار منظر ، لئونارد اسپرینگر ، در سال 1920 طراحی شده اند. معمار آات ون تیلبرگ خانه اصلی را به شکلی متقارن و U شکل و با الهام از سبک پرایری فرانک لوید رایت بازسازی کرده است. این ملک با شیروانی کوتاه کلاسیک ، ورودی بلند ، دودکش مرکزی و پلان آزاد ، کاملا متمایز شده است. خانه اصلی به همراه ساختمانهای جانبی آن مانند نارنجستان ، استخر سرپوشیده ، زمین تنیس و پاویلیون و گاراژ برای چهار اتومبیل ،توانسته هماهنگی  بی نظیری با منظره حومه شهر Kennemerland را ایجاد کند.