سرنوشت  بازاریابی لوکس در سال 2020
ترند بازار لوکس مشاورین حرفه ای

سرنوشت بازاریابی لوکس در سال 2020

از اینفلوئنسر مارکتینگ تا سفارشی سازی ، در این مقاله از هفت ترند پیشرو بازاریابی که برندهای لوکس باید در سال میلادی جاری برای گریز از رکود اقتصادی روی آن متمرکز شوند می پردازیم.

برندهای ماندگاری مانند لوئی ویتون ، شوپارد و دیور (با لاین Oblique) به ابزاری برای شخصی سازی محصول رسیده اند که دیگر ماهیت  برند را از بین نمی برند. آن ها به خریداران اجازه می دهند شخصیت خود را از طریق برنامه نویسی ، خدمات گلدوزی سفارشی ، مهرزنی گرم و لوازم جانبی در محصول نمایان کنند.

شاخص های اقتصادی نشانه هایی از ورود به رکود جهانی را تا قبل از انتخابات 2020 آمریکا بروز داده اند ،این شاخص های هشدار دهنده اقتصادی نشان می دهد که قرار دادن تمام تخم مرغ ها در یک سبد ، کار مناسبی نیست و برند های لوکس ، برنامه های احتمالی خود را برای رکود اقتصادی در جهان آماده کرده اند. با این وجود همچنان انتظار می رود که برند های لوکس هویت خود را دوباره بررسی کنند و بر این اساس استراتژی های بازاریابی و تجاری خود را شکل دهند. آن ها نه تنها برای زنده ماندن در بازار بلکه مهمتر از آن برای پیشرفت در این دوره از سقوط اقتصادی شانس بسیار بیشتری نیز دارند. در اینجا ، برخی از روندهای لوکس برای تمرکز داشتن در سال 2020 را بررسی می کنیم.

 

1. داستان پردازی استراتژیک دیجیتال

 

 

 

طبق گفته های مک کینزی ، تقریباً 80 درصد از فروش های لوکس تحت تأثیر اینترنت هستند ، بنابراین اهمیت نگاه برند های لوکس به استراتژی دیجیتالی از زاویه ای دیگر ، اولویت بندی کانال های توزیع نوآورانه است. علاوه بر این ، تکنیک های داستان پردازی کلاسیک باید مدرن شوند تا برند ها بتوانند پیام خود را از طریق عوامل مختلف ارائه دهند. از آنجا که خریدهای لوکس توسط لذت و هیجان هدایت می شوند - و نه منطق - قلمرو دیجیتال ، محتوا را به گونه ای طراحی می کند که مخاطبان را فوراً مجذوب خود کند.

به لطف کانال های ارتباطی مبتکرانه مانند Douyin ، WeChat و Weibo ، برند ها می توانند بلافاصله پیام خود را از طریق داستان گویی یا برنامه کوتاه به صورت مستقیم ، به مصرف کننده برسانند و تمام قالب های محبوب برای داشتن بازار مصرف کننده جوان تر را بدست آورند.

 

 

2. تغییر مسیر به سمت انسان از ساختارشکنی فضای دیجیتال

 

 

اکثر برند های لوکس سعی در کنار هم قرار دادن فناوری و مصرف کنندگان جوان دارند اما این جریان برای اجرای جدیدترین فن آوری ها و استفاده از سیستم عامل های پیشرفته ارتباطی ، اکوسیستمی ایجاد کرده است که از جنبه انسانی مورد غفلت قرار گرفته است. بیشتر کارمندان لوکس درک اساسی از فن آوری دارند ولی این جنبه کار را در دست چند کارمند  ماهر قرار می دهند. این کمبود استعداد منجر به ایجاد سناریویی می شود که کارشناسان و برنامه نویسان ، قدرت ترجمه جوهره یک نام تجاری را ، به یک کد رایانه ای داشته باشند. کمبود کارمندان ماهر با مهارت های توسعه نرم افزار ، رسانه های اجتماعی ، و دانش تجزیه و تحلیل و مهارت های طراحی مجدد دیجیتالی خلاق ، به یک مشکل همیشگی تبدیل می شود. توجه برندهای لوکس برای سرمایه گذاری در توسعه کارکنان ، ایجاد نسلی از کارمندانی است که مفهوم و پایه کسب و کار دیجیتال را درک می کنند و در مورد استراتژی فروش و بازاریابی نیز آگاه هستند.

 

3. بازاریابی تاثیرگذار

 

 

 

صنعت لوکس مدام در حال تغییر است ، اما درک بازاریابی تأثیرگذار روندی مثبت است.

براساس گزارشی از Influencer Marketing Hub، جستجو در گوگل برای چگونگی بازاریابی تاثیرگذار از سال 2016 تا امروز 1500 درصد رشد کرده است. علاوه بر این ، این صنعت از رشد 1.7 میلیارد دلار در سال 2016 به 4.6 میلیارد دلار در سال 2018 رسیده است. در دنیایی که همه اصالت و اعتبار  می خواهند ، KOL ها یک ابزار بازاریابی و ارتباطی پویا هستند زیرا مستقیماً با طرفداران خود درگیر می شوند. این ارتباط یک به یک صادق تر و قابل اعتماد تر از تبلیغات سنتی به نظر می رسد. تحقیقات نشان می دهد که بازاریابی همتا به همتا معتبرتر و قابل اعتمادتر از تایید افراد مشهور است. از آنجا که بسیاری از اینفلوئنسرها مخاطبان زیادی دارند و میزان جذب آنها زیاد است ، برندها می توانند از منابع KOL برای برقراری ارتباط با کاربران استفاده کنند و پیشنهاداتی ارائه دهند که به نیازها و خواسته های مشتری احترام می گذارد.

 

4- شخصی سازی

استفاده از هوش مصنوعی باعث افزایش درآمد و افزایش تعامل با مشتری می شود.

 

  

به گفته مک کینزی ، مصرف کنندگان چینی "جهانی تر و پرتوقع تر" می شوند و این نشان می دهد که رویکرد چیزی مناسب برای همه دیگر جواب نمی دهد. شخصی سازی به میل فردگرایی و اصالت پاسخ می دهد و مصرف کنندگان جوان نیز محصولات منحصر به فرد و سفارشی را دوست دارند. برند های ماندگاری مانند لوئی ویتون ، گویارد و دیور (با لاین Oblique) به ابزاری برای شخصی سازی محصول رسیده اند که دیگر ماهیت  برند را از بین نمی برند. آن ها به خریداران اجازه می دهند شخصیت خود را از طریق برنامه نویسی ، خدمات گلدوزی سفارشی ، مهرزنی گرم و لوازم جانبی در محصول نمایان کنند.

 

5- داده پادشاه است

 

 

 

در سال 2020 برندهای لوکس از آمار و اطلاعات جمعیتی فراتر می روند و محتوای شخصی سازی شده را براساس داده های رفتاری ارائه می دهند. ما شاهد خواهیم بود که چگونه برندها از طریق ادغام داده های مشتری ، بازاریابی محتوا محور را تجربه می کنند. علاوه بر این ، برندهای لوکس ، در ضمن ایجاد استراتژی های بازاریابی که از قدرت هر دو داده سازمان یافته و نیافته بهره می برد ، گام های بیشتری برای درک و تجزیه و تحلیل داده های سازمان نیافته ناشی از رسانه های اجتماعی ، وبلاگ ها و ایمیل ها برمی دارند.

به جرات می توان گفت که حتی در سال 2020 ، تجزیه و تحلیل داده ها در زمینه بهینه سازی تجربیات مشتری و شخصی سازی در مقیاس بزرگتر ، ادامه خواهد یافت.

 

6. محتوای تولید شده توسط کاربر

 

 

 

اصالت در بازاریابی لوکس به یک کلمه جدی تبدیل شده است ، اما استفاده بیش از حد از این اصطلاح باعث استقبال کامل از این مفهوم نشده است. اصالت در هنگام ایجاد محتوا باید به هدف اصلی تبدیل شود که اغلب برند های لوکس هم در تلاش برای رسیدن به آن هستند. مسئله مشروعیت می تواند با تقویت گفت و گو با مصرف کنندگان و ایجاد سیستمی که مشتری در آن در اولویت است ، حل شود. پیشرفت های جدید در فن آوری و ارتباطات باعث توانمندسازی مخاطبان شده است ، و عموم مردم را به یک داستان گو تبدیل می کند و محتوای تولید شده توسط کاربر راه موفقی برای جذب مشتریان لوکس جدید و ایجاد وفاداری می شود.

 

7. رفتار مصرف کننده مبتنی بر هویت

 

در دنیایی با رویکرد جهانی شدن ، تکیه بر مفهوم هویت محلی و حفظ جوامع محلی روشی است که موجب رشدی سالم می شود. از طرف دیگر ، رویکردی سازگار و موافق که به تفاوت های فرهنگی احترام نمی گذارد ، تأثیرات جانبی منفی برای شهرت برند خواهد داشت. شرکت های محصولات زیبایی غربی با استفاده از مدل های زنانه سفید برای تبلیغ محصولات خود پاسخی ملال انگیز از طرف مشتریان دریافت می کنند. بدیهی است ، خریداران آسیایی احساس می کنند که این شرکت ها نه تنها درکی از وضعیت بازار یا وضعیت مصرف کننده ندارند ، بلکه با این نوع تبلیغات در پی بی احترامی و سوءاستفاده از شرایط محلی هستند.