حسین رضوانی خالق فرش های مدرن با ریشه ای سنتی
هنر و هنرمند لوکس ترین

حسین رضوانی خالق فرش های مدرن با ریشه ای سنتی

فرش یکی از اولین و بزرگترین عناصری است که واقعاً یک زمین را زمین خواهد کرد و آن را دگرگون می کند.

خیابان های هالیوود در بورلی هیلز، منهتن، میامی لندن، استرالیا، کانادا و دبی تنها بخشی از بازاری است که فرش های حسین رضوانی طراح ایرانی ساکن آلمان را می توان در آنها مشاهده کرد. او باالهام از طرح های کلاسیک و سنتی، آنها را به شکل امروزی معنا می کند. انگار که رضوانی با هرطرح می خواهد حرف جدیدی بزند که دارای یک ارزش احساسی لمس کننده و ماندگار باشد.

 

نام برند: HR حسین رضوانی

محصولات: فرش، جاجیم

بنیان گذار: حسین رضوانی

سال تاسیس: ۱۳۸۸

وبسایت: hosseinrezvani.com

 

 

قدمت قالیچه های ایرانی به ۴۸۴ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. عشایر ابتدا برای  تهیه عایق زیرین خود شروع به بافت فرش ها کردند، کم کم آنها به فرش های خود نقش، طرح و بافت هدیه کردند تا آنها را رنگین تر و  جذاب تر و زیباتر شوند و امروزه این هنر و صنعت جایگاه ویژه ای در جهان پیدا کرده است. اقبال جهانی از فرش های ایرانی به دیروز و امروز باز نمی گردد فرش ایرانی با بافت های ریز و نقش هایش از قرن ۱۹ میلادی مورد توجه قرار گرفته بود. در چند سال اخیر فرش ایرانی با طرحهای حسین رضوانی توانسته نشان دهد می تواند با هر دوره ای از تاریخ خود را وفق دهد در حالی که معنا  و اصالتش فراموش نشود. اگر بخواهیم فرش های رضوانی را توصیف کنیم باید بگوییم سنتی که سعی در مدرنیته شدن دارد و به خوبی از پس آن برآمده است.

 

پست مرتبط: آشنایی با شش هنرمندِ زنِ پیشرو در تاریخ هنر

 

 

 

 

 نقشی که رضوانی برای حفظ شکل کلاسیک و در عین حال مدرنیزه شدن این طرح ها داشته، غیرقابل انکار و بی نظیر است. طرح سنتی با استانداردهای مدرن در هم می آمیزند و یک پالت سنتی از رنگ ها با  تاروپودی از کرک و پشم  به فرش پاشیده می شود و گره هایی با شیوه سنتی ایران به آن زده می شود در نهایت محصولی خلق می کنند که به فضا روح می بخشد، آنرا گرم تر و دلنشین تر می کند.

 

کالکشن Tabriz

 

نگاه او به طراحی فرش تحت تاثیر دو فرهنگ متفاوت ایران و آلمان است که بخش مهمی از زندگی او هستند. این هنرمند متولد ۱۹۷۶ میلادی در هامبورگ آلمان است، تحصیلاتش را در رشته اقتصاد در سال ۲۰۰۴ به اتمام رساند و مدتی را نیز به عنوان بانکدار مشغول به کار می شود. به عنوان تنها فرزند یک فروشنده و تاجر فرش اما او هیچ وقت علاقه ای به ادامه مسیر مانند پدر و پدربزرگش که از تاجران فرش بودند نداشت.

 

 

با وجود علاقه ای که به فرش های رنگارنگ ایرانی داشت حتی این ایده که بخواهد بدون تغییر کیفیت،  انقلابی درفرش های ایرانی ایجاد کند را نیز نداشت. در همین سال به همراه پدر برای کسب تجربه راهی سفری به ایران، هند، روسیه و آمریکا و سایر نقاط جهان می شود دو سال طول می کشد تا بافندگانی را پیدا کند تا طرح هایی که او در ذهن داشت، را پیاده کنند. او می گوید: "ترغیب سازندگان فرش ماشینی به شکستن سنت خود و ساخت فرشهای من بزرگترین چالشی بود که با آن روبرو شدم.". رضوانی سرانجام اولین مجموعه فرش خود را در سال 2009 روانه بازار کرد.

 

کالکشن Gatsby

 

شیراز سبز، جایزه طراحی فرش در سال 2017

 

شکل و بدنه اصلی طرح هایی رضوانی بدون شک حکایت از ریشه ای قوی دارد که از سنت و فرهنگ غنی گذشته تغذیه می کند. اما تفاوت آشکار آن با طرح های سنتی، مدرنیته کردن یا اصطلاحا به روز کردن آن است. حذف بخش هایی از تزئینات و استفاده از خطوط روشن و واضح باعث شده ما شاهد تصاویری نمادین از هنر و سنت ایران زمین باشیم که از پیچ و تاب تاریخ برآمده و خود را به شکل امروزی تر و آشناتری به ما نشان می دهد.

 

 

رنگ ها در ایران سرشار از معنا هستند، سرخ سعادت ، آبی قدرت، قهوه ای که یادآور خاک و باروری است، زردی که سلطنت را معنا میکرد و سفیدی که به معنای پاک شدن است و سیاهی که نشانه قدرت بود تا مرزها را مشخص کند. اما در طرح های رضوانی با وجود اینکه او عاشق رنگ هاست اما با فرش هایی روبرو نیستیم که هزاران رنگ دارند، مدرنیته شدن فرش ها با تار شدن مداوم خطوط همراه شده، مرزها از میان رفت و او سعی کرد تا قدرت مرزها را طبق جهان امروز معنا کند.

برای رضوانی به عنوان کسی که ۷۰درصد زندگیش را صرف مسافرت می کند منابع الهام بخش زیادی وجود دارد او می گوید:  "در هنگام مسافرت چیزهای زیادی وجود دارند که الهام بخش شما شوند. در سفرهایم به چین، پی بردم که در آنجا برای ادغام سنت و مدرنیته، ذهنیت خاصی وجود دارد. این همان ترکیبی است که من در طراحی های خود به دنبال آن هستم تا یک طرح کلاسیک اما مدرن و امروزی را خلق کنم."

 

پست مرتبط: یک ساختمان باید جاودانه، و یک آپارتمان باید راحت باشد

 

کالکشن HERIZ

 

اگر نگاهی به کلکسیون Heriz Majorelle او بیاندازیم یک الگوی اصیل فرش ایرانی دیده می شود که با رنگ هایی از یاقوت کبود آبی و زرد آفتابی مواجه تزئین شده که بسیار پرجنب و جوش و پویا هستند و آنرا باطراوت امروزی ساخته اند، او در باره این طرحش می گوید: "من سال سختی را پشت سر گذاشته بودم و انگار برای الهام گرفتن گیر افتاده بودم.  بنابراین مدتی به خودم استراحت دادم و یك هفته به مراكش رفتم. هنگام بازدید از  باغ Majorelle در ایو سن لوران  رنگ ها مرا متحیر کرد. دیگر می دانستم آن آّبی و زرد خیره کننده الهام بخش من برای فرش آینده ام هستند."

 

کالکشن ELECTRIC

 

او به خاطرطراحی فرش Electric Taupe در سال ۲۰۱۶ از نمایشگاه دموتکس آلمان برنده جایزه طراحی شد. ایده این طراحی از  پوستری است که او در خیابان های برلین دیده بود. او می گوید: " یک پوستر تکنوازی بود که من در چراغ راهنمایی دیدم و به محض دیدن آن می دانستم که می توانم با آن کار کنم. من طراحی پوستر را برای قطعه وسط گرفتم و بعد مانند یک فرش سنتی به آن مرز دادم و کمی بازی کردم تا اینکه راضی شدم. من یک فرآیند دقیق ندارم که بتوانم هنگام طراحی آن را توصیف کنم. من فقط احساساتم را دنبال می کنم."

 

 

کالکشن Farah

 

کالکشن  Kerman

 

کارگاه:

او به شدت بر طبیعی و زنده بودن کار تاکید می کند و این را می شود در هر جزء از فرایند طراحی تا بافت فرش مشاهده کرد. الیاف طبیعی که همگی از مناطق کوهستانی ایران تهیه می شوند که با رنگ های طبیعی و پایدار تا محصول نهایی زنده تر و پویاتر به نظر برسد به همراه ابریشم خالص از کشور چین که در اختیار بافنده ها قرار می گیرد. او در کارگاهش بیش از ۵۰۰ بافنده دارد و این فرش های دستبافت در اصفهان و طبق اصول گره زنی ایرانی و هر فرش توسط ۲ تا ۶ نفر بافته می شود. تراکم فرش در هر مترمکعب یک میلیون گره است با  ۲۰۰۰ ساعت کار  و طی بازه زمانی ۳ تا ۸ ماه بافته خواهد شد.

 

 

 

 

جوایز:

 

جایزه رد دات در سال ۲۰۰۹

جایزه طراحی آلمان در سال ۲۰۱۳ برای یاس بنفش

جایزه طراحی داخلی بازا هلارپر برای بهترین برند نساجی در سال ۲۰۱۵

جایزه طراحی فرش در سال ۲۰۱۶ برای کلکسیون الکتریک خاکستری از نمایشگاه DOMOTEX هانوفر برگزار می شود و از آن به عنوان اسکار صنعت یاد می کنند.

جایزه طراحی فرش در سال ۲۰۱۷ از  نمایشگاه DOMOTEX به دلیل دید و رنگ های پویا  و استفاده از پارچه های زیبا و مواد غنی برای مجموعه شیراز سبز